קיימא בשיתוף הממשלה

קיימא מובילה את יוזמת הכלכלה ההתנהגותית הלאומית של משרד האוצר. במסגרת יוזמה זו החברה חוקרת, מתכננת ומוציאה אל הפועל סדרה של ניסויים התנהגותיים. הניסויים נערכים בקרב אלפי ישראלים, ותוצאותיהם יספקו לקובעי המדיניות כלים לקבלת החלטות ותשתית לבניית האסטרטגיה העתידית של ישראל בתחומים אלו.

הפחתת פקקי התנועה

איך עוזרים למאות אלפי ישראלים לנהוג אחרת?
עומסי התנועה עולים למשק הישראלי כ-40 מיליארד ₪ בשנה. הפקקים גוזלים מן הישראלי זמן ודלק וגורמים לו מתח נפשי, והגידול המתמיד במספר כלי הרכב גורם לזיהום אוויר ורעש, שפוגעים בבריאות, ודורש הקצאת קרקעות יקרות לחניונים. בימים אלה מפתחת קיימא עבור משרד האוצר סדרה של פתרונות מבוססי התנהגות לצמצום הפקקים בישראל.

ממשל זמין מסוג חדש

האם אפשר להפוך את הבירוקרטיה להיסטוריה?
ברחבי העולם מדינות מייעלות את התקשורת בין האזרח לגורמי הממשל, ומנגישות שירותים ציבוריים באמצעים דיגיטליים. קיימא מלווה את יחידת ממשל זמין ברשות התקשוב בפיתוח "One-Stop-Government" – מערכת שתעניק לכל אזרח אזור דיגיטלי אישי שירכז את כלל המידע והשירותים הממשלתיים החיוניים לו, ויאפשר לבצע בזריזות ובנוחות פעולות שבעבר דרשו זמן, טרחה והתמודדות עם בירוקרטיה.

צמצום הכלכלה השחורה

איך מצמצמים את השימוש במזומן?
כסף מזומן הוא אמצעי תשלום מקובל ונוח – שבהיעדר פיקוח עליו, אהוד במיוחד על מלביני הון וארגונים עברייניים ומממני טרור. בישראל היקף הכלכלה השחורה הוא מהגבוהים במערב – כחמישית מהפעילות הכלכלית. הדבר לא רק פוגע בקופת המדינה, אלא גם מכביד את נטל המס על האזרחים שומרי החוק, פוגע ביכולתם של עסקים להתחרות במי ש"עובדים בשחור", מעצים את תחושת האי-צדק ופוגע בלכידות החברתית ובערכי שלטון החוק. במסגרת סדרת ניסויים אנו בודקים את השפעת השימוש בכלים התנהגותיים כמו: רגל בדלת, פנייה אישית, ברירת מחדל, נורמה חברתית ועוד, על ההיענות לתשלום מיסים ועל צמצום השימוש במזומן.

בריאות

איך מקצרים את התורים לטיפול רפואי?
אחת הסיבות לזמני ההמתנה הארוכים לטיפולים רפואיים היא תופעה שזכתה לשם "נוֹ שוֹאו": בכמעט רבע מהתורים בישראל המטופל כלל לא מגיע, וזאת בלי שביטל את התור מראש. כך התור לא עובר למטופל אחר, זמני ההמתנה מתארכים וכולם סובלים ממערכת בריאות אטית יותר. צמצום תופעת האי-הופעה לתורים ישפר דרמטית את שירותי מערכת הבריאות.

חינוך

איך מסייעים לתלמידים לבחור קריירה בצורה מושכלת?
בענפים מסוימים בשוק העבודה קיים חוסר התאמה בין הביקוש להיצע. צוות בין-משרדי בראשות ראש המועצה הלאומית לכלכלה מצא כי החוסרים העיקריים קיימים בענף ההייטק, המהווה קטר הצמיחה העיקרי של המשק הישראלי, בתחומי מדעי המחשב והנדסת מחשבים, האלקטרוניקה, המחקר והפיתוח. קיימא מפתחת סדרה של פתרונות התנהגותיים שיסייעו לפרט לבצע בחירה מושכלת יותר בקריירה, יפעלו להפחתת נשירה מאקדמיה ויצירת התאמה טובה יותר בין הביקוש וההיצע במשק, תוך צמצום הפערים המגדריים הקיימים כיום במקצועות אלו.

מוטיבציה

איך לשפר את מוטיבציית העובדים במגזר הציבורי?
במגזר הציבורי נושא הניהול חשוב במיוחד בשל ההשפעה שיש לו על החברה כולה. המבנה הנוכחי של מערכות התמרוץ ושיטות העבודה אינו אופטימלי כיום, והמוטיבציה של המנהלים לנהל הולכת ונשחקת. המושג מוטיבציה – במובן של הירתמות להשלמת משימה – טומן בחובו מורכבות גדולה. גמול כספי הוא גורם חשוב, אך מוטיבציה כוללת גורמים נוספים כמו הישגיות, אושר, תחושת משמעות ועוד. בימים אלו קיימא בוחנת אילו כלים התנהגותיים יכולים לסייע בטיוב איכות הניהול במגזר הציבורי ובהתמודדות עם החסמים הארגוניים שפוגעים במוטיבציית המנהלים.
אנימציה של ספל קפה מסתובב אשר עליו הכיתוב עובד החודש

תעסוקה

איך מסייעים למגזרים מיוחדים להשתלב בשוק העבודה?
מעבר להשלכות הכלכליות המתבטאות בעיקר בתשלומי קצבאות והעברות, לשיעורי התעסוקה הנמוכים יש גם השלכות חברתיות מרחיקות לכת, והדרתם של מגזרים מיוחדים משוק העבודה תורמת לריחוקם ובידולם בחברה. מגזרים אלו מתאפיינים בחסמים מגוונים, הן מבניים והן חברתיים. קיימא מבצעת מחקר התנהגותי כדי לבדוק את האטרקטיביות של הזדמנויות תעסקתיות לקהל היעד, המותאמות להסרת החסמים ואת השפעתן על מעסיקים ועל אנשים ממגזרים אלו בתהליך מציאת העבודה.
אנימציה של שעון מחוגים מסתובב מהר